Po świętach...

Święta, Święta i po Świętach ……
Nie muszę pisać, że aura za oknem dobija – pewnie wszystkich. Nie wiem ile dam radę jeszcze przetrwać, z dobrym humorem, który jest już na głębokiej rezerwie. Potrzebuję słońca, zieleni, śpiewu ptaków i zrzucenia z siebie tych przenoszonych kurtek, czapek i szalików – ja chcę SŁOŃCE I minimum  15-u stopni na termometrze !!! Chcę spacerować z Luckiem po parku, jeździć z nim na wieś, nauczyć go jazdy na rowerze bez bocznych kółek , po prostu chcę wyjść z tych czterech ścian i spędzić pół dnia na dworze !!!! Czy wymagam, aż tak wiele ???

 

Wracając do Świąt, spędziliśmy je jak przystało tradycyjnie i rodzinnie. Było malowanie jaj, szukanie gniazdek i polewanie się wodą w lany poniedziałek .

Spotkanie z najcudowniejszym "Zajączkiem" W Gdańsku

 

 

Szkoda tylko, że tak krótko trwają…. Pocieszam się , że już niebawem długi weekend majowy ….
Co u bohatera strony? W miarę dobrze. W końcu dotarł do nas inhalator do nosa. Fajnie, bo Nikodem od razu go zaakceptował, nie było żadnych strachów na lachy, czy foszków – którymi ostatnio bardzo często nas zasypuje.

Trochę zmodyfikowałam mu zabiegi. Wcześniej z racji wiecznie zapchanego nosa inhalowaliśmy go inhalatorem pneumatycznym i stosowaliśmy maskę, by nawilżała przy okazji nos. Nie byłam zadowolona z maski, ponieważ u starszych dzieci zaleca się stosowanie ustnika, gdyż przy użyciu maski ustno-nosowej polecanej do stosowania u niemowląt  i młodszych dzieci dochodzi dodatkowo do 13%-22% zmniejszenia depozycji płucnej, a także osadzanie się podawanego leku w okolicach oczu i związanych z tym działań niepożądanych. Inhalacja z dwóch leków z rana trwała około 50 minut. Dokładając mu teraz inhalację nosa …. Spędziłby przy samym wziewaniu ponad godzinę, a gdzie reszta zabiegów ? Od tygodnia używamy więc inhalatora Aeroneb Go, jest on oparty a innej technologii niż inhalatory pneumatyczne, podobno są bardziej efektywne, dokładne. W nowych inhalatorach zastosowano technologię „vibrating mesh technology”, co pozwala a ograniczenie zużycia leku, uzyskanie większej efektywności ( do 60%) i skrócenie czasu leczenia. Jedna inhalacja trwa przeciętnie 8 minut., Nikodem ma dwie poranne czyli 2 x 8 min + inhalacja nosa około 15 minut, do tego oczywiście dochodzi jeszcze drenaż klatki piersiowej, dzięki kamizelce The Vest  zabieg trwa tylko 12 minut. Reasumując ranne zabiegi z udziałem Nikodema dzięki technologiom udaje nam się wykonać w przeciągu godziny (mamie zostaje jeszcze dezynfekcja urządzeń). Potem oczywiście pożywne śniadanko z masą leków (foto) ….. i możemy ruszać do przedszkola !!!!

 

Niestety nadal drążę temat szkolno-przedszkolny mojego dziecka. Jest to dla mnie bardzo ważna decyzja, którą chcę przemyśleć tysiąc razy, by nie popełnić błędu w samym starcie edukacji. Jak wiecie Nikodema przyjęto do Szkoły , jednak uważam, że placówka nie jest przystosowana dla takich maluszków, nie wnikając nawet w indywidualną sprawę Nikosia. Postanowiłam, że dołączę do Stowarzyszenia i Fundacji Rzecznika Praw Dziecka i  będę zbierać podpisy pod wnioskiem o ogólnopolskie referendum edukacyjne „Ratuj Maluchy i starsze dzieci też”.  Jednym z głównych celów inicjatywy jest ostateczne odwołanie przez rząd reformy obniżenia wieku szkolnego, jak również umożliwienia obywatelom podjęcia decyzji w tak ważnych tematach edukacji naszych dzieci. Dwa pytania , które są tak bliskie moim traumom edukacyjnym :

Pytanie 1. Czy jesteś za zniesieniem obowiązku szkolnego sześciolatków?
Rząd nie przeznaczył na reformę obniżenia wieku szkolnego odpowiednich pieniędzy. Nie przeszkolono kadry, nie zadbano o poprawę infrastruktury. W programie nauczania skumulowano wymagania dotychczasowej pierwszej klasy i zerówki, co zmusza sześciolatki do siedzenia w ławkach i wielogodzinnego odrabiania prac domowych z rodzicami. Rząd przyznał, że celem reformy jest szybsze wysłanie dodatkowego rocznika na rynek pracy. Ogromna większość rodziców chce zostawić sześciolatki w zerówkach (z wolnego wyboru skorzystali od 2009r. rodzice blisko 1,5 mln dzieci). Referendum to ostatnia broń obywateli. Jak długo jeszcze mamy przekonywać, że my rodzice nie chcemy tej reformy? ( ja nie wyobrażam sobie Lucka w ławce, poza tym szkoła NIE JEST PRZYGOTOWANA WE WSZYSTKICH ASPEKTACH DO PRZYJĘCIA MALUCHÓW)

Pytanie 2. Czy jesteś za zniesieniem obowiązku przedszkolnego pięciolatków?
Dzieci pięcioletnie miały obowiązkowo trafić do przedszkoli. Ale przedszkoli brakuje. ( AMEN – w Wejherowie jest jedno przedszkole, które dodatkowo stwarza problemy, a w grupach jest po 34 przedszkolaków ) Zamiast najpierw odbudować bazę przedszkoli rząd wprowadził od 2011 r. obowiązek edukacji przedszkolnej dla wszystkich pięciolatków. Bardzo często pięciolatki realizują obowiązek w … szkołach. Społeczeństwo ma prawo decydować, czy właśnie takiej edukacji chce dla najmłodszych dzieci. ( ja na pewno nie chcę puścić dziecka do wielkiego molochu, by czuło się tam mało komfortowo , a nawet niebezpiecznie ) .

Dzisiaj planuję umawiać się  z Zastępcą Prezydenta Miasta Wejherowa Bogdanem Tokłowiczem na rozmowę w sprawie dofinansowania z budżetu miasta przedszkola niepublicznego dla Nikodema. Muszę bardzo starannie przygotować się do dyskusji,  użyć tylu argumentów , aby przekonać i dopiąć swego. Bardzo chciałbym , aby Nikodem kontynuował edukację w swoim wejherowskim przedszkolu „Skrzaty” . Wspominałam już o nim i uważam , że to idealne miejsce dla każdego malucha : od opieki, przez zabawę i aż do edukacji !!! 

Chciałam również lekko spóźniona, podziękować wszystkim, dzięki , którym udało nam się ostatnio wywieźć ponad tonę nakrętek i wysłać 50 kg telefonów  :
-Panu Sebastianowi i Armii Północ, 
- Szkole Podstawowej w Łebczu, SP  w Strzelnie,  SP w Chłapowie, SP w Żarnowcu, SP Małe Morze w Pucku, Szkole z Gniewina, 
-  Plac Zabaw SummerBaby z Wejherowa,
- Cioci Ewelinie i Studentom z Politechniki Gdańskiej,
- Kasi i wszystkim, dzięki którym garaż na Politechnice zapełnia siew szybkim tempie ,  m.in. Bimet Federal Mogul,
- Emilii i jej rodzinie i znajomym ,
- Ewelinie Cz., która prowadzi indywidualne zbiórki dla Nikosia na terenie Gniewina ( tam właśnie powstał nowy punkt zbiórek , info na stronie niebawem )
- Przedszkolom : „Delfinem” z Rumi, „Rezydencja Malucha” z Rumi ,,Pod Aniołami" w Starzynie, ,,Kubusia Puchatka" w Strzelnie, ,,Bajkowy Młyn we Władysławowie,
-Żłobek Dzidziusiowo w Redzie,
- Świetlica Środowiskowa w Tupadłach,
- Sklep Spożywczy w Tupadłach i  Łebczu,  Sklep „Smak” z Wejherowa

i Wszystkim, którym osobiście i na bieżąco

DZIĘKUJEMY ZA POMOC!!!

 

Felka

 

02.04.2013. 13:50

Komentarz

nowi-jka 03.04.2013. 12:29

Podpisu o referendum zbiera i ja. Moze cos sie ugra.
Zestaw leków mnie przeraził - biedny Nikoś
Dobrze ze chociaz te inhalacje krócej trwają :) i ze nie musi chodzic do przedszkola na 7 rano bo to byłby koszmar.
Pozrdaiwam was goraco i byle do wiosny\:)

Dodaj komentarz

Wypełnij formularz, pola z gwiazdką muszą zostać wypełnione!

:

:

:


wykonanie: SERWIS mukowiscydoza | Mapa strony | Loguj | Odwiedzin: Teraz: 1 | Dzisiaj: 10 | Wczoraj: 9 | Wszystkich: 157869